ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Szklarska Poręba powrót na stronę główną

Ciekawe artykuły


Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


Szklarska Poręba szlaki – „Jeleniówka” - Ciekawe szlaki w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba szlaki – „Jeleniówka” [2592]

Co to jest lizawka? Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor? Co jest przysmakiem borsuka? Ile tlenu produkuje jedna sosna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy podczas spaceru malowniczą ścieżką edukacyjno – ekologiczną „Jeleniówka”. Jest to kolejna atrakcja w kategorii Szklarska Poręba szlaki.  Ścieżka znajduje się na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba w Chromcu na zboczach Grzbietu Kamienieckiego, a wykonało ją Koło Łowieckie „Jeleń”. Można ją pokonać pieszo lub na rowerze, jej długość to ok. 4 km.
Trasa obejmuje 19 przystanków i 42 tablice edukacyjne. Najmłodsi piechurzy już na samym początku poznają zasady poszanowania lasu, by ruszyć w dalszą podróż po faunie i florze Karkonoszy i Gór Izerskich. Każdy przystanek na trasie to swoista mapa, natomiast specjalne tablice dostarczą nam podstawowych informacji oraz ciekawostek o konkretnych gatunkach rośli czy zwierzętach. Kilka z przystanków poświęcono gatunkom drzew. W tutejszych lasach rośnie m.in.: olsza czarna, klon jawor, kasztanowiec zwyczajny, cis czy jarząb pospolity. Kolejny przystanek przynosi informacje o leśnej infrastrukturze – zabezpieczeniach przeciwerozyjnych, mostach czy ścieżkach. W dalszej kolejności poznamy jelenia szlachetnego, płazy i gady. Przy odrobinie szczęścia możemy je osobiście zaobserwować. Na terenie ścieżki rosną także rośliny chronione, takie jak wszewłoga górska, widłak goździsty, podrzeń żebrowiec, śliczna lilia złotogłów, pachnąca konwalia majowa, barwinek pospolity i storczyk krwisty. Występujące tu ptaki to bażant pospolity i kuropatwa. Zwierzęta, które na nocleg wybrały sobie lasy w Karkonoszach i Górach Izerskich to lis, jenot, zając, borsuk, dzik i sarna. Dowiemy się przy okazji w jaki sposób leśna zwierzyna jest dokarmiana w okresie zimowym oraz jak zwalczać szkodniki niszczące liście drzew. Nie zapomniano również też o segregacji odpadów, którym poświęcono osobny przystanek „Rady na odpady”.
Pokonanie trasy zajmie nam około 2 godzin. Po drodze znajduje się kilka miejsc na odpoczynek wśród zieleni, a po spacerze możemy odwiedzić Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Jeleniówka”, gdzie zobaczymy eksponaty z zakresu łowiectwa i przyrody, a przy brzydkiej pogodzie obejrzymy ciekawy film. Na co dzień odbywają się tu zajęcia edukacyjne dla dzieci, imprezy okolicznościowe związane m.in. z ochroną środowiska.

Zobacz również



Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 33 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.040 sek.